Літні стоп-засоби: чого слід уникати?
Багато хто з нас з нетерпінням чекає літа — часу активного відпочинку, подорожей і легкого одягу. Але для шкіри цей сезон не завжди такий приємний. Яскраве літнє сонце — справжній виклик для нашої шкіри. Про фотостаріння вже говорить кожен, і ми навчилися боротися з ним за допомогою санскринів з високим SPF. Але це лише частина того, що варто знати про літній догляд за шкірою.
Фактори ризику для шкіри
На першому місці, звісно, сонячні промені. Активне літнє сонце створює найгірші умови для твоєї шкіри. У гонитві за красивою засмагою багато хто ігнорує небезпеку, яку несе ультрафіолет: зневоднення, порушення захисного бар’єру, сонячні опіки, фотостаріння, поява зморшок, пігментних плям та навіть небезпечні новоутворення.
Літня спека також погіршує екологічну ситуацію у містах, збільшуючи концентрацію смогу та пилу, які негативно впливають на твою шкіру. Підвищена сонячна радіація посилює шкоду від вільних радикалів, що прискорює старіння шкіри, викликає сухість, тьмяність та втрату пружності. Висока температура спричиняє не тільки збільшення потовиділення, а й підвищення вироблення себуму, адже організм намагається захистити себе від впливу зовнішнього середовища.
Існує таке непросте поняття, як фотосенсибілізація. Якщо сказати простіше, це підвищення чутливості епідермісу до ультрафіолету через використання деяких косметичних, хімічних або лікарських засобів. Тому влітку варто відмовитися від деяких популярних інгредієнтів (або хоча б зменшити їх застосування), адже їхня дія може бути небезпечною для твоєї шкіри. Розповімо про найпідступніші стоп-засоби в літню пору та їхні інгредієнти.
Ретиноїди
Різні форми вітаміну А — одні з найефективніших активів у догляді за шкірою. Вони чудово справляються зі слідами постакне, пігментацією, розгладжують шкіру, зменшують прояви вікових змін, сприяють оновленню епідермісу та нормалізують гідроліпідний баланс. Проте влітку варто уникати використання ретиноїдів, особливо вдень.
Вітамін А не лише підвищує чутливість шкіри до ультрафіолету, але й під впливом сонця його формула руйнується, тому ти не отримаєш повного ефекту від використання засобів, які містять цей інгредієнт. Навпаки, це може навіть зашкодити шкірі. Якщо ти ще не використовувала ретинол, починати влітку не варто — краще зачекай до жовтня. Але якщо ти вже не уявляєш свій догляд без цього компонента, залиш його для нічного використання. Додай до своєї вечірньої рутини сироватки для обличчя, крема для лиця чи інші продукти з низькою концентрацією ретинолу, а вранці обов’язково нанось засоби з SPF 50.
Ще краще, якщо ти заміниш похідні вітаміну А на бакучіол — рослинний аналог. Він діє на шкіру м’якше і хоч можливо не дасть такого швидкого результату, як ретинол, але для літа це відмінна альтернатива агресивним активам. Проте бакучіол також краще використовувати тільки ввечері.
Ось кілька продуктів, які варто спробувати:
- Сироватка Medik8 Bakuchiol Peptides: містить пептиди та 1,25% бакучіолу.
- Омолоджувальний нічний крем для обличчя BABE Healthy Aging+ Multi Repair Renovating Cream: для відновлення та омолодження шкіри.
- Medi-Peel Bakuchiol Miracle Firming Ampoule: ампульна сироватка для обличчя з колагеном і бакучіолом для підтягування шкіри.
Обережно з кислотами!
Чи варто використовувати кислотний догляд влітку? Це питання викликає суперечки. Деякі стверджують, що кислотний пілінг слід уникати влітку, тоді як інші вважають, що їх можна застосовувати, дотримуючись обережності. Щоб зрозуміти, що до чого, розглянемо, як більшість кислот впливають на шкіру.
Одна з основних функцій кислот — розчиняти верхній ороговілий шар шкіри. Це «чистка» стимулює зростання здорових клітин, бореться з пігментацією та постакне, очищує пори, розгладжує дрібні зморшки і покращує колір обличчя. Для власників жирної, проблемної або зрілої шкіри це майже магія в догляді!
Але важливо пам’ятати, що кислотні засоби можуть порушити захисний бар’єр шкіри, роблячи її більш вразливою до зовнішніх факторів, зокрема до ультрафіолету. Навіть при використанні високого SPF, концентрований кислотний пілінг влітку може призвести до пігментації замість її усунення. Особливо обережно слід бути, якщо у тебе тонка і світла шкіра, яка і так дуже чутлива до сонячних променів.
Отже, в ідеалі, під час активного сонця краще утриматися від використання кислот, щоб не порушити природний захист шкіри та не посилювати стрес, який і так має місце влітку. Але якщо без кислот ти не можеш обійтися, обирай продукти з мінімальною концентрацією улюбленої кислоти і використовуй їх ввечері. Не забувай при цьому обов’язково вранці захищати шкіру від ультрафіолету.
Агресивні механічні ексфоліанти
Пілінги і скраби працюють подібно до кислот, але діють механічно, а не хімічно на шкіру. Обидва типи засобів видаляють верхній шар ороговілих клітин, стимулюючи їхнє оновлення. Проте, обидва можуть порушувати природний захисний бар’єр шкіри і знижувати її імунітет. Крім того, ексфоліанти з великими частинками можуть механічно травмувати шкіру. В умовах інтенсивного сонця і сухого гарячого повітря такі травми можуть ще більше погіршити стан шкіри.
Що ж робити, якщо ні хімічні, ні механічні ексфоліанти не підходять для літа? Не варто панікувати! Замість них можна використовувати ензимні пудри. Вони працюють інакше: містять фруктові ферменти, які розчиняють ліпіди на поверхні шкіри, що утримують ороговілі клітини разом. Це дозволяє їм відлущуватися природним шляхом, без агресивного механічного впливу.
Ось кілька рекомендованих продуктів:
- Cell Fusion C Papaya Granule Peels з алантоїном і лактозою.
- Пілінг Elemis Papaya Enzyme Peel з молочними протеїнами.
- Clarena Caviar Face Peeling – двофазний ензимний пілінг з екстрактом ікри.
Засоби з ефірними оліями цитрусових
Хоча ми зазвичай не використовуємо олії цитрусових у чистому вигляді, вони можуть бути частиною складу косметичних засобів. Проте варто знати, що ефірні олії цитрусових, які надають продуктам антиоксидантні властивості і приємний аромат, можуть бути фототоксичними. Це означає, що вони підвищують чутливість шкіри до УФ-випромінювання. Переглянь свої засоби і, якщо в них є ефірні олії цитрусових, краще відкласти їх до осені.
Косметика зі спиртом
Давно відомо, що високий вміст спиртів у косметичних засобах може сильно висушити шкіру, що веде до втрати зволоження, еластичності і порушення її захисних функцій. Незважаючи на це, спирти досі використовуються в антибактеріальних та матуючих продуктах для жирної, комбінованої та проблемної шкіри. А в поєднанні з ультрафіолетом і сухим гарячим повітрям, такі засоби можуть ще більше посилити агресивний вплив на шкіру.
Взагалі, спиртовмісні продукти варто виключити з рутини і більше до них не повертатися. Навіть якщо улюблений матуючий тонік чудово прибирає жирний блиск і здається ефективним в моменті, в довгостроковій перспективі він шкодить твоїй шкірі. Тому кажи спиртам прощай не лише влітку, а й назавжди.
Парфумерія
Ще один продукт, з яким варто бути обережним влітку — це парфумерія. Багато ароматів містять спирт, ароматичні компоненти та ефірні олії (включаючи цитрусові). І цей склад може бути досить фототоксичним.
Не переживай, ми не пропонуємо зовсім відмовитися від парфумів у літню пору — ти можеш користуватися ними ввечері без обмежень. Але що робити вдень, коли хочеться насолоджуватися улюбленим ароматом, не завдаючи шкоди шкірі? Спробуй змінити місце нанесення. Уникай розпорошення парфуму на відкриті ділянки шкіри, оскільки у поєднанні з сонцем це може призвести до пігментації або навіть опіків. Якщо ти звикла наносити парфум на волосся, краще цього не робити влітку, оскільки це може їх пересушити. Найкраще «сховати» аромат під одяг або нанести його безпосередньо на одяг, щоб уникнути контакту з шкірою.
Головне правило догляду за шкірою — не нашкодь їй. Тому, навіть якщо ти не виходиш з дому без щедрого шару SPF, дотримуйся цих простих порад у літньому догляді, щоб уберегти шкіру від неприємностей.